Чи припиниться війна: про що насправді домовились президенти у Мінську?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Головною подією останнього тижня, без перебільшення, можна назвати переговори у Мінську. Про що насправді домовили президенти, та чи можна ознайомитись із якимось офіційним документом?
Сергій Я., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
На офіційному веб-сайті Президента зазначається, що у Мінську завершилися складні переговори у «нормандському форматі» — за участю Президента України Петра Порошенка, Канцлера Німеччини Ангели Меркель, Президента Франції Франсуа Олланда та Президента Росії Володимира Путіна. Перемовини тривали більше 18 годин. «Тристороння контактна група підписала документ, який готувався у важких дискусіях. Головне, що в ніч із суботи на неділю (з 14 лютого на 15 лютого), о 00:00, має бути встановлене безумовне припинення вогню. В умовах, коли розгортається конфлікт у зоні АТО, для нас це є надзвичайно важливим», — повідомив Петро Порошенко. Але сам текст документа відсутній на сайті Президента.
При цьому в українських ЗМІ та в Інтернеті з’явився повний текст документа, який називається «Комплекс заходів із виконання Мінських угод», який підписали учасники Тристоронньої Контактної групи: посол Хайді Тальявіні, другий президент України Л.Д.Кучма, посол Російської Федерації в Україні М.Ю.Зурабов та представники ДНР і ЛНР А.В.Захарченко та І.В.Плотницкий.
Даний документ складається із 13 пунктів, які передбачають:
1. Негайне і всеосяжне припинення вогню в окремих райо-нах Донецької та Луганської областей України і його суворе виконання, починаючи з 00 год. 00 хв. (Київський час), 15 лютого 2015 р.
2. Відведення всіх важких озброєнь обома сторонами на рівні відстані, з метою створення зони безпеки шириною мінімум 50 км один від одного для артилерійських систем калібром 100 мм і більше, зони безпеки шириною 70 км для РСЗВ і шириною 140 км для РСЗВ «Торнадо-С», «Ураган», «Смерч» і тактичних ракетних систем «Точка» («Точка У»):

  • для українських військ: від фактичної лінії зіткнення;

  • для збройних формувань окремих районів Донецької та Луганської областей України: від лінії зіткнення, згідно з Мінським меморандумом від 19 вересня 2014 р.


Відведення вищеперелічених важких озброєнь має розпочатися не пізніше другого дня після припинення вогню і завершитися протягом 14 днів.
Цьому процесу сприятиме ОБСЄ за підтримки Тристоронньої Контактної групи.
3. Забезпечити ефективний моніторинг і верифікацію режиму припинення вогню і відведення важкого озброєння з боку ОБСЄ з першого дня відводу, із застосуванням всіх необхідних технічних засобів, включаючи супутники, БПЛА, радіолокаційні системи та ін.
4. У перший день після відводу почати діалог про модальності проведення місцевих виборів, відповідно до українського законодавства і Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», а також про майбутнє режимів цих районів на підставі зазначеного закону.
Негайно, не пізніше 30 днів із дати підписання даного документа, прийняти постанову Верховної Ради України із зазначенням території, на яку поширюється особливий режим, відповідно до Закону України «Про тимчасовий порядок місце­вого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» на основі лінії, встановленої в Мінському меморандумі від 19 вересня 2014 р.
5. Забезпечити помилування і амністію шляхом введення в силу закону, що забороняє переслідування і покарання осіб, у зв’язку з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
6. Забезпечити звільнення і обмін всіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу «всіх на всіх». Цей процес має бути завершений найпізніше на п’ятий день після відводу.
7. Забезпечити безпечний доступ, доставку, зберігання і розподіл гуманітарної допомоги нужденним на основі міжнародного механізму.
8. Визначення модальностей повного відновлення соціально-економічних зв’язків, включаючи соціальні перекази, такі як виплата пенсій та інші виплати (надходження і доходи, своєчасна оплата всіх комунальних рахунків, відновлення оподаткування в рамках правового поля України).
У цих цілях Україна відновить управління сегментом своєї банківської системи в районах, порушених конфліктом, і, можливо, буде створений міжнародний механізм для полегшення таких переказів.
9. Відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у всій зоні конфлікту, яке має розпочатися в перший день після місцевих виборів, і завершитися після всеосяжного політичного врегулювання (місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей на підставі Закону України та конституційна реформа) до кінця 2015 року, за умови виконання пункту 11, — в консультаціях і за погодженням із представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках Тристоронньої Контактної групи.
10. Виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки, а також найманців із території України під спостереженням ОБСЄ. Роззброєння всіх незаконних груп.
11. Проведення консти­туційної реформи в Україні з набуттям чинності до кінця 2015 року нової конституції, яка передбачає в якості ключового елемента децентралізацію (з урахуванням особливостей окремих районів Донецької та Луганської областей, узгоджених із представниками цих районів), а також прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей, відповідно до заходів, зазначених у примітці, до кінця 2015 року (див. примітку).
12. На підставі Закону України «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», питання, що стосуються місцевих виборів, будуть обговорюватися і узгоджуватися з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей у рамках Тристоронньої Контактної групи. Вибори будуть проведені з дотриманням відповідних стандартів ОБСЄ при моніторингу з боку БДІПЛ ОБСЄ.
13. Інтенсифікувати діяльність Тристоронньої Контактної групи, у тому числі шляхом створення робочих груп щодо виконання відповідних аспектів Мінських угод. Вони будуть відображати склад Тристоронньої Контактної групи.
Примітка. Такі заходи, відповідно до Закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», включають наступне:

  • звільнення від покарання, переслідування і дискримінації осіб, пов’язаних із подіями, що мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей;

  • право на мовне самовизначення;

  • участь органів місцевого самоврядування у призначенні голів органів прокуратури та судів в окремих районах Донецької та Луганської областей;

  • можливість для центральних органів виконавчої влади укладати з відповідними органами місцевого самоврядування угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей;

  • держава надає підтримку соціально-економічному розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей;

  • сприяння з боку центральних органів влади транскордонному співробітництву в окремих районах Донецької та Луганської областей із регіонами Російської Федерації;

  • створення загонів народної міліції за рішенням місцевих рад із метою підтримання громадського порядку в окремих районах Донецької та Луганської областей;

  • повноваження депутатів місцевих рад та посадових осіб, обраних на дострокових виборах, призначених Верховною Радою України цим законом, не можуть бути достроково припинені.