www.zvyagel.com.uaПраздники Украины

free counters
Сайт СШ №7 г.Новограда-Волынского
Сайт Свято-Троицкого кафедрального собора г.Новограда-Волынского Яндекс.Метрика
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Украина онлайн


13, 14 ciчня — cвято Маланки та Василя

08 Січня 2016 | Оприлюднив: | 286 просмотров
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 оценок, в среднем: 0,00 из 5)
Для того щоб оцінити запис, ви повинні бути зареєстрованим користувачем сайту.
Loading...

Свято Маланки відзначають 13 січня за новим стилем. Ще його називають Щедрим вечором або Щедрою (Другою) кутею. Святом Василя називають Старий Новий рік і відмічають його 14 січня за новим стилем.
На відміну від Святого вечора, під час Щедрої вечері накривають багатий стіл, де переважають м’ясні страви. Вдруге протягом зимових Святок готують кутю. Випікають і спеціальні хліби — «Маланку» та «Василя».
Раніше Новий рік на теперішніх землях України називався Новоліттям та розпочинався з появи на Небі першого весняного Молодика (нового Місяця), який з’являвся в день, найближчий до весняного рівнодення — Великодня, коли пробуджувалася вся природа. Тому в українських щедрівках, що дійшли дотепер, йдеться: «Прилетіла ластівочка, сіла вона край віконця, стала вона щебетати, господаря викликати», або «Ой, сивая тая зозуленька усі сади та й облітала».
Наші предки зустрічали Новоліття 1 березня до 1492 року, а з 1492-го до 1700-го — 1 вересня. Познайомившись із сонячним календарем Єгипту, Юлій Цезар у 45 році реформував римський календар. Новий рік святкувався тоді римлянами вже не в добу весняного рівнодення, а першого березня; після реформи Новий рік за юліанським календарем пересунувся на зиму — 1 січня. Так, стрічали Новий рік весною, потім — восени, і потім (коли Новий рік перенесли на зиму) — разом із щедрівками на зиму перейшли і весняні мотиви, і теми пісень, і навіть священні обряди засівання та ходіння за плугом.
Мотиви щедрівок — близькі до колядок, але в щедрівках відсутні мотиви сотворення світу. Натомість переважають мотиви одруження, героїчні та оспівується праця. Щедрівки або підноворічні пісні прославляють загальну щедрість і гостинність.
Тому основною обрядодією цього дня було засівання осель українців збіжжям із відповідними примовляннями. Із самого ранку хлопці (дівчата засівати не ходили) набирали в рукавички й кишені зерна (жито, пшеницю, овес) і починали засівати. Спочатку — власну домівку, потім — у родичів, знайомих і сусідів: «Ой роди, Боже, жито-пшеницю, всяку пашницю! Добридень! Будьте здорові. З Новим роком та Василем!... На щастя, на здоров’я, на Новий рік!».
Господар щедро винагороджував (особливо перших) засівальників гостинцями й грішми. Ходили інколи і цілі ватаги з козою та вертепом. Годилося також у цей день віншувати Василів.

Вы должны войти что бы писать комментарии.