Як вберегтися від спеки та уникнути наслідків її дії?

Літня пора триває, і значне підвищення температури повітря несе небезпеку теплового та сонячного удару, що негативно впливає на здоров’я людини. Фахівці надають кілька простих порад, які дозволять мінімізувати наслідки впливу високих температур.
Особливу увагу в спеку необхідно приділяти дітям. Мають насторожити такі симптоми перегрівання дитини: почервоніння шкіри, підвищена температура тіла, млявість, безпричинне капризування, нудота, часте дихання із задишкою, судоми або навіть і непритомність. За перших проявів нездужання з дитини потрібно зняти одяг, покласти її у горизонтальне положення, протерти усе тіло серветкою, змоченою у воді, й обов’язково давати пити кожні 5-10 хвилин, щоб уникнути зневоднення організму. Підійдуть прохолодні негазовані напої: вода, слабозаварений чай, ледь кислуватий компот тощо. У тяжких випадках, у разі втрати свідомості дитиною, негайно викликайте швидку допомогу.
У дорослих також можуть проявлятися симптоми теплового та сонячного удару. Найперше це — слабість, млявість, запаморочення, рясне потовиділення, спрага, головний біль, нудота й блювота. В особливо тяжких випадках імовірна втрата свідомості. Якщо людина перегрілася, і в неї спостерігаються перелічені вище симптоми, негайно викликайте лікаря й уживайте заходів щодо охолодження організму. Постраждалого слід покласти у прохолодному місці, на голову — холодний компрес або вологий рушник, давати якомога більше пити.
Особливу увагу слід приділити харчуванню. Їсти слід легку їжу: овочі, фрукти, відварені рибу та птицю. Бажано повністю вилучити зі свого раціону жирні, смажені й солодкі страви. Слід багато пити, не менше 1,5-3 л рідини на день. Рекомендовані напої: вода з соком лимона, теплий зелений чай без цукру, компоти й морси. Уникайте вживання алкоголю, в тому числі пива.
У приміщенні з кондиціо­нером уникайте переохолодження організму, не знижуйте температуру повітря нижче 22°С. Улітку майже всі застудні захворювання пов’язані з неправильним використанням кондиціонерів та зловживанням холодними напоями й морозивом. Якщо в приміщенні немає кондиціонера, то повітря можна трохи охолодити, використовуючи ємність із водою, яку поставити перед вентилятором. Вода під дією теплого повітря інтенсивно випаровується, охолоджуючи таким чином приміщення на 2-3 градуси.
Головним джерелом проникнення гарячого повітря до приміщення є вікна. Удень їх рекомендується зачиняти та завішувати шторами світлих відтінків, аби прямі сонячні промені й нагріте повітря не потрапляли до кімнати. Відчиняти вікна найдоцільніше рано-вранці та на ніч, коли температура повітря знижується.
Аби не навантажувати орга­нізм у спекотну погоду, намагайтеся виключити силові фізичні навантаження і, за можливості, звести активність до мінімуму.
Новоград-Волинський міжрайонний відділ ДУ «ЖОЛЦ МОЗУ»