www.zvyagel.com.uaПраздники Украины
free counters
Сайт СШ №7 г.Новограда-Волынского
Яндекс.Метрика
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Украина онлайн


Медична реформа розпочалась: до чого готуватися пацієнтам?

02 Березня 2018 | Оприлюднив: | 102 просмотров
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 оценок, в среднем: 0,00 из 5)
Для того щоб оцінити запис, ви повинні бути зареєстрованим користувачем сайту.
Loading...

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Із 2018 року стартувала медична реформа. Які основні зміни відбудуться, та до чого готуватись пацієнтам?

Андрій Г., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
1 січня 2018 року в Україні розпочато медичну реформу. Правовою базою для її початку є Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19 жовтня 2017 року (надалі — Закон).
Медична реформа в Україні вводитиметься в дію поетапно та передбачатиме реалізацію низки масштабних нововведень.
МЕДИЧНІ ГАРАНТІЇ
Відповідно до ст.3 Закону, держава гарантує повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
У межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов’язаних із наданням:

  1. екстреної медичної допомоги;
  2. первинної медичної допомоги;
  3. вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
  4. третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  5. паліативної медичної допомоги;
  6. медичної реабілітації;
  7. медичної допомоги дітям до 16 років;
  8. медичної допомоги, у зв’язку з вагітністю та пологами.

Таким чином 100% безоплатною та гарантованою буде первинна, екстрена та паліативна допомога, а також ведення вагітності і пологи. До платних медичних послуг, за задумом Міністерства охорони здоров’я, належатимуть, насамперед, естетична хірургія та стоматологія, за винятком окремих випадків.
Програмою медичних гарантій визначатиметься перелік та обсяг медичних послуг та лікарських засобів, оплата яких гарантується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Медичні послуги та лікарські засоби, що не включені до програми медичних гарантій, не підлягатимуть оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію програми медичних гарантій, але можуть покриватися за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на реалізацію інших державних програм та заходів, місцевих бюджетів, медичного страхування, юридичних і фізичних осіб та з інших джерел, не заборонених законодавством.
Програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином парламент щороку схвалюватиме перелік медичних послуг і лікарських засобів, які гарантовані державою, та оплачуються за рахунок бюджетних коштів.
Обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на реалізацію програми медичних гарантій, щорічно визначається як частка у розмірі, не менше 5% ВВП України. Видатки на програму медичних гарантій є захищеними статтями видатків бюджету. Звуження програми медичних гарантій, як правило, недопускається.
ВИБІР ЛІКАРЯ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
Відповідно до Закону, пацієнт (його законний представник) реалізує своє право на вибір лікаря шляхом подання надавачу медичних послуг декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу.
У квітні 2018 року розпочнеться кампанія з вибору пацієнтами лікаря первинної медичної допомоги. Пацієнт зможе обрати для себе будь-якого лікаря, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. При цьому декларація про вибір лікаря первинної допомоги, яку кожен громадянин має підписати зі своїм сімейним лікарем (педіатром чи терапевтом — для дитини), повідомляє державу, який заклад охорони здоров’я або самозайнятий лікар має отримати гроші за лікування конкретного пацієнта.
Форма декларації про вибір лікаря буде затверджена Міністерством охорони здоров’я України.
Важливо, що сімейного лікаря можна змінювати необмежену кількість разів.
При цьому надавачам медичних послуг забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та веденні пацієнта, зокрема, на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, його віку, статі, соціального статусу, матеріального становища, зареєстрованого місця проживання тощо, крім випадків, передбачених законодавством.
Разом із тим скористатися допомогою спеціалізованого лікаря після запровадження реформи можна буде лише після консультації лікаря первинної ланки.
Якщо раніше існувала можливість одразу звернутися до вузькопрофільного спеціаліста, то тепер отримати його послуги безоплатно можна лише за направленням сімейного лікаря. Якщо лікар первинної ланки не має достатньої кваліфікації чи устаткування для допомоги пацієнту, або вирішив, що потрібна допомога вузькопрофільного спеціаліста, то він надає хворому направлення. Лише за направленням можливе безоплатне отримання вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), паліативної медичної допомоги або медичної реабілітації. Якщо ж пацієнт не погодиться з рішенням свого сімейного лікаря та звернеться самостійно до потрібного спеціаліста, то йому доведеться сплатити за надані медичні послуги самостійно.
При наданні медичної допомоги в амбулаторних умовах лікарські засоби за програмою медичних гарантій надаються пацієнту на підставі рецепта лікаря суб’єктом господарювання, який здійснює діяльність із роздрібної торгівлі лікарськими засобами та уклав договір про реімбурсацію (виплату компенсацій).
ТАРИФИ НА МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ ТА ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ
Для всієї території України встановлюються єдині тарифи оплати медичних послуг та лікарських засобів, які надаються пацієнтам за програмою медичних гарантій.
При цьому оплата, згідно з тарифом, гарантована всім надавачам медичних послуг, відповідно до укладених із ними договорів про медичне обслуговування населення.
Методика розрахунку вартості послуги з медичного обслуговування затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. №1075.
Конкретні тарифи на медичні послуги лише розробляються. Відшкодування вартості лікарських засобів за програмою медичних гарантій також здійснює НСЗУ. При цьому розмір відшкодування (повне або часткове) визначається договором про реімбурсацію, укладеним із суб’єктом господарювання, який здійснює роздрібний продаж ліків.
ЕЛЕКТРОННА СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
Згідно із Законом, Міністерство охорони здоров’я України повинно створити в Україні електронну систему охорони здоров’я (e-Health). У перспективі вся медична документація буде електронною, а записатися на візит до лікаря можна буде онлайн. Також завдяки e-Health пацієнти зможуть відслідковувати наявність у конкретних лікарнях безкоштовних ліків.
Передбачається, що, підписуючи декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, пацієнт (його законний представник) надає згоду на доступ до даних про нього, що містяться в електронній системі охорони здоров’я, такому лікарю, а також іншим лікарям, за його направленням, — у межах, необхідних для надання медичних послуг такими лікарями.
Порядок функціонування електронної системи охорони здоров’я має затвердити Кабінет Міністрів України.
Після запровадження системи e-Health оплата медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій здійснюватиметься винятково на підставі інформації та документів, що внесені надавачем медичних послуг до цієї системи.

Вы должны войти что бы писать комментарии.

Позначки:, , ,