Як отримати державну допомогу, коли залишився без роботи?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Нещодавно я звільнився з роботи за згодою сторін. Чи можу я розраховувати на державну допомогу з безробіття та що для цього необхідно?
Валерій Д., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Відповідно до чинного законодавства, кожен українець, який залишився без роботи, має право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги з безробіття. При цьому далеко не всі знають, як стати на облік у центрі зайнятості та отримати грошову допомогу з безробіття.
Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки в Україні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
Щоб стати на облік на біржі праці, треба зібрати такий перелік документів:

  • паспорт громадянина України;

  • облікова картка платника податків;

  • трудова книжка або цивільно-правовий договір;

  • документ про освіту (диплом, свідоцтво, сертифікат тощо);

  • військовий квиток із зазначенням дати взяття на облік (у разі необхідності);

  • довідка з останнього місця роботи про розмір заробітної плати (потрібно, якщо страховий стаж за останні 12 місяців становить не менше півроку).


Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, хто одержав дозвіл на імміграцію, пред’являють посвідку на постійне проживання чи посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, або якій надано тимчасовий захист.
ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА З БЕЗРОБІТТЯ
Умови, тривалість та розмір виплати допомоги з безробіття визначені статтями 22 та 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до цього Закону, розмір допомоги з безробіття визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), залежно від страхового стажу:
— до 2 років — 50%; від 2 до 6 років — 55%; від 6 до 10 років — 60%; понад 10 років — 70%.
Допомога з безробіття виплачується, залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
— перші 90 календарних днів — 100%; протягом наступних 90 календарних днів — 80%; у подальшому — 70%.
Застраховані особи, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, мають страховий стаж менше шести місяців, можуть розраховувати на допомогу з безробіття у мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду.
Допомога з безробіття не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом, а саме: 7412 гривень.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомога з безробіття виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Водночас частиною четвертою статті 23 цього Закону визначено, що виплата допомоги з безробіття починається з 91 календарного дня лише для осіб, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин.
Допомога з безробіття виплачується не рідше, ніж 2 рази на місяць, а за згодою безробітного — 1 раз на місяць. Період, за який здійснюється поточне нарахування допомоги з безробіття, обмежується датою, що передує дню останнього відвідування безробітним центру зайнятості, де він зареєстрований. Остаточний розрахунок виплат допомоги з безробіття здійснюється з урахуванням рішення про припинення виплат і включає в себе нарахування за останній день відвідування центру зайнятості, що входить до визначеного періоду виплати.
ВІДМОВА ВІД ЗАПРОПОНОВАНОЇ СЛУЖБОЮ ЗАЙНЯТОСТІ РОБОТИ ТА ПРИПИНЕННЯ РЕЄСТРАЦІЇ
Для того, щоб відмовитись від запропонованої службою зайнятості роботи, необхідно знати визначені Законом України «Про зайнятість населення» критерії підходящої для вас роботи. Якщо громадянин, зареєстрований у Державній службі зайнятості як безробітний, відмовиться від двох пропозицій підходящої роботи, в тому числі — за набутою професією за направленням територіального органу, а безробітний, який вперше шукає роботу та не має професії (спеціальності), відмовиться від двох пропозицій проходження професійного навчання у період із дня реєстрації (перереєстрації), то центр зайнятості припиняє реєстрацію такої особи як безробітної, і в такому випадку наступна реєстрація можлива не раніше, ніж через 90 календарних днів.
Відповідно до пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. №198, центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня початку зайнятості особи (крім участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру, зайнятості працею, пов’язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів): працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту); укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг); забезпечення роботою самостійно; призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу; подання безробітним заяви про припинення реєстрації; припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин; у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості та інших випадках.