Повернувшись із АТО, боєць дізнався, що його звільнили з роботи. Чи законне таке звільнення, та що робити в даній ситуації?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Декілька днів тому я демобілізувався. Служив у армії з перших днів мобілізації. Але, повернувшись із зони АТО до рідного Новограда-Волинського, опинився перед фактом, що в мене більше нема роботи, мене звільнили. Чи законні такі дії роботодавця, та що робити в даній ситуації?
Юрій М., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Перша хвиля мобілізації розпочалась на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 р. Відповідно до діючого на момент видачі цього Указу законодавства України, зокрема пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України, трудовий договір підлягав розірванню у разі призову або вступу працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу.
Підставою для розірвання трудового договору є повістка військового комісаріату про призов або вступ на військову службу. Зазначена норма законодавства діє у мирний час.
Вихідна допомога у разі призову або вступу працівника на військову службу не виплачується, оскільки норма щодо виплати вихідної допомоги у розмірі двох мінімальних заробітних плат визнана Конституційним Судом України неконституційною (рішення від 22.05.2008 р. N10-рп/2008), крім випадків, коли виплата такої допомоги передбачена колективним договором, який діє на підприємстві, установі, організації.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями строкової служби, які до призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності і господарювання, зберігається при звільненні з військової служби право на працевлаштування їх в тримісячний строк на те ж підприємство, в установу чи організацію або їх правонаступники на посаду, не нижчу за ту, яку вони обіймали до призову на військову службу. Вони користуються за інших рівних умов переважним правом на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці протягом двох років із дня звільнення з військової служби.
Лише 1 квітня 2014 р. вступив у силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації», яким внесені зміни до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», окремим видом служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період. Виконання військового обов’язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим законом та іншими нормативно-правовими актами.
Початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату — для громадян, призваних на строкову військову службу, громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період або день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) — для громадян, прийнятих за контрактом, у тому числі військовозобов’язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації.
Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Призов військовозобов’я­заних та резервістів на військову службу, у зв’язку з мобілізацією, та звільнення з військової служби, у зв’язку з демобілізацією, проводяться в порядку, визначеному Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (стаття 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).
За громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності.
Таким чином, починаючи з 01.04.2014 р., громадяни, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, не підлягають звільненню, вони звільняються від роботи (звільняються від виконання посадових обов’язків), відповідно до статті 119 КЗпП України. При цьому за ними зберігається середній заробіток на період до одного року (починаючи з дати початку проходження військової служби).
Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації», він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, застосування його вимог до працівників, звільнених із дня оголошення мобілізації до 01.04.2014 р., не передбачено.
На жаль, низка «не зовсім порядних» роботодавців, з метою економії власних коштів, скориставшись неквапливістю наших народних депутатів, встигли позвільняти мобілізованих працівників до 01.04.2014 р.
У той же час, за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, наказ про звільнення працівника на підставі пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України може бути скасований. Збереження середньої заробітної плати у такому випадку здійснюється з дня призову на військову службу (день, зазначений у повістці військового комісаріату).