Попереду — важка зима: чого очікувати від тепло- й електропостачання?

Попереду — важка зима: чого очікувати від тепло- й електропостачання?

Триває підготовка господарського комплексу громади до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 років, який в умовах воєнного стану очікується вкрай складним. До цього процесу в Україні долучені всі органи державної влади та місцевого самоврядування.

9 серпня під головуванням міського голови Миколи Боровця відбулося чергове засідання робочої групи з підготовки галузей до осінньо-зимового періоду 2022-2023 років, де обговорили актуальні питання життєзабезпечення громади в холодну пору року.

Одним із найактуальніших у цій темі залишається питання підготовки до нового опалювального сезону, який проходитиме в умовах воєнного стану та на тлі тотального дефіциту природного газу. Під час наради йшлося, що опалювальний сезон 2022-2023 рр. буде нелегким як для виробників теплової енергії, так і для споживачів. Наразі Уряд поставив завдання скоротити споживання природного газу мінімум на 10%, порівняно з попереднім опалювальним сезоном, а це означає, що температурний режим у помешканнях споживачів буде нижчим, ніж у минулому опалювальному сезоні, — повідомляє міська рада.

КП «Новоград-Волинськ-теплокомуненерго», яке є надавачем послуги з централізованого теплопостачання, має на балансі 27 котелень, з яких 24 — вже готові до роботи. Тривають роботи з технічного переоснащення двох котелень. Здійснено реконструкцію теплових мереж із заміною аварійних ділянок на вул. Шевченка. До початку опалювального сезону планується здійснити часткову заміну теплових мереж на вулицях Василя Карпенка та Лесі Українки.

Микола Боровець зазначив, що в умовах війни держава гарантує не підвищувати тариф, але зі свого боку населення має забезпечити 10% економію газу та вчасну сплату за отримані послуги з метою забезпечення безперебійної роботи підприємств-надавачів послуг.

Але на сьогодні ситуація із розрахунками за раніше спожите тепло залишається проблемною та незадовільною. Борг підприємства КП НВМР «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» перед НАК «Нафтогаз України» становить 16,8 млн гривень, — повідомляє «Теплокомун-енерго».

«Чи буде Новоград-Волинський із теплом — залежатиме від кожного споживача. Заборгованість неплатників, на жаль, не дасть змоги розпочати вчасно новий опалювальний сезон, надавати якісні послуги сумлінним городянам й ставить під загрозу обслуговування всього населення нашого міста.

Колектив підприємства докладає максимум зусиль, щоб якнайбільш якісно виконати регламентні роботи за розробленим графіком та підготувати місто до опалювального сезону 2022-2023 років. І лише за умови своєчасної оплати боржників за спожите тепло, КП НВМР «Новоград-Волинськтеплокомуненерго» зможе без запізнення його розпочати», — стверджують на підприємстві.

Борг мешканців складає 9,3 млн гривень. Тому «Теплокомуненерго» переконливо просить боржників розрахуватися за спожиті послуги.

Рівень тепла у помешканнях залежить не лише від роботи обладнання комунального підприємства, а й від стану теплоізоляції внутрішньобудинкової системи опалення.

Мешканцям житлових будинків слід звернути увагу на стан ізоляції системи опалення в будинках. Зокрема, необхідно оновити ізоляцію внутрішньобудинкових теплових мереж, утеплити вікна і двері поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі, задути монтажною піною місця виходу та входу труб у будинок.

Начальник Новоград-Волинського РЕМ Олександр Самчук розповів про роботу енергетичної галузі. У межах підготовки до осінньо-зимового періоду спеціалісти проводять підготовчо-відновлювальні роботи різної складності та об’єму.

Кожен житловий будинок проєктується та споруджується із урахуванням тих комунікацій та ресурсів, які будуть необхідні для комфортного життя його майбутніх мешканців. Береться до уваги вид опалення, обсяг необхідної електроенергії і його відповідність параметрам електромереж, які розраховані на певну потужність. Якщо навантаження перевищує норми, то це може стати причиною аварій в електромережах — як внутрішньобудинкових, так і зовнішніх, що живлять цілі будинки і квартали. При одночасному ввімкненні електроприладів (електроопалювальне устаткування, водонагрівачі, кондиціонери, мікрохвильові печі, електрочайники та ін.) необхідна потужність для їх роботи зростає в десятки разів. Електромережі, що не розраховані на такі навантаження, працюють в аварійному режимі. Через надмірну перевантаженість не витримують і горять кабелі, відключаються автоматичні вимикачі в щитках, захист на підстанціях, пошкоджуються прилади обліку електроенергії тощо. Це призводить до масових відключень електроенергії.

«Взимку, через одночасне ввімкнення великої кількості енергоємних приладів, мережі перевантажуються і збільшується ризик виникнення аварій. Але нерідко мешканці населених пунктів перевищують свою договірну потужність і одночасно використовують понаднормову кількість енергоємного обладнання. Щоб уникнути відключень електромережі, необхідно раціонально підходити до електроспоживання», — зазначив Олександр Самчук.

Фахівці рекомендують обов’язково перевірити наявність запобіжників, у жодному разі не використовувати саморобні. А також дотримуватися простих порад з енергоефективності:

1) При покупці побутових електроприладів обирайте енергоефективні пристрої;

2) Розподіляйте навантаження. Вмикайте найбільш енергоємні прилади по черзі. Особливо це важливо для будинків, які побудовані до 2000 року.

Внутрішньобудинкові мережі цих будинків, як правило, не розраховані на високі навантаження в мережі;

3) Намагайтеся уникати пікових годин навантажень. Зазвичай, це час із 7:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00;

4) Майте контакти електрика, адже, якщо проблема — у межах будинку, це питання має вирішувати відповідальний за внутрішньобудинкову мережу:

— балансоутримувач чи управитель вашого будинку (ОСББ) — у квартирі;

— власник житла — у приватному будинку.

За матеріалами управління ЖКГ підготував Олег БРЮХАНОВ