Як захистити своє право на відпочинок

Добрий день, шановна редакція! Мій сусід веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями та постійно влаштовує у своїй квартирі «гучні вечірки», які зазвичай тривають до 3-4 години ранку. За таких обставин неможливо ні спати, ні відпочивати. Чи можливо змусити сусіда дотримуватись тиші?
Анастасія Р. м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Ваше питання є досить актуальним, особливо напередодні новорічних свят, оскільки майже в кожному під’їзді є такий сусід, який «не дає життя» цілому будинку. Даних сусідів можна умовно поділити на дві категорії: одні чомусь в 6 ранку починають проводити ремонтні роботи і чомусь саме у ваш вихідний день, а інші влаштовують гучні вечірки зі співами і танцями, що можуть тривати декілька днів. Отже, якими засобами можливо захистити своє право на відпочинок?
На законодавчому рівні захист громадян від шкідливої дії шуму визначено Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Даний закон передбачає обов’язок органів влади, органів місцевого самоврядування, підприємств та громадян вживати всіх заходів щодо недопущення порушень законодавства про шум. Захист від шуму у межах, встановлених санітарними нормами, передбачено для захищених об’єктів: житлових будинків і прибудинкових територій, лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури, готелів і гуртожитків, розташованих у межах населених пунктів, закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди, парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків. Шум на даних об’єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
У нічний час, із 22 до 8 години, на вищезазначених об’єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Проведення на даних об’єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з 21 до 8 години, а у святкові та неробочі дні — цілодобово. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на такі випадки:

  1. здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

  2. здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;

  3. попередження та/або ліквідація наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;

  4. надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;

  5. попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;

  6. проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;

  7. роботу обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

  8. відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят, відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;

  9. проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.


Органи місцевого самоврядування затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими, з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо), встановлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, які супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.
За порушення вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях передбачена адміністративна відповідальність.
Так, у відповідності до ст. 182 КУпАП, на правопорушника-фізичну особу може бути накладено штраф до 255 гривень, а на посадових осіб та приватних підприємців — до 510 гривень.
Повторне протягом року порушення вимог додержання тиші тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу для громадян до 510 гривень із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої, а на посадових осіб та приватних підприємців — до 2550 гривень із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.