Єднання, підтримка, допомога — шлях до Перемоги. Прозвітовано про підсумки діяльності Гуманітарного координаційного центру громади у 2022 році

Єднання, підтримка, допомога — шлях до Перемоги. Прозвітовано про підсумки діяльності Гуманітарного координаційного центру громади у 2022 році

24 лютого повномасштабне вторгнення російського агресора на територію України зупинило роботу установ і закладів, окрім критичної інфраструктури. Для забезпечення нагальних потреб гуманітарного характеру, підтримки населення, осіб, які прибувають із місць активних бойових дій, військовослужбовців, належної організації прийому, обліку та видачі гуманітарної допомоги, яка надходила з Європейських країн, постала необхідність єдиного управління, координації діяльності гуманітарної та соціально-економічної сфери громади на період воєнного стану.




З ініціативи міського голови Миколи Боровця, відповідно до розпорядження від 17.03.2022 р. №66(о), був створений Гуманітарний координаційний центр міської територіальної громади. Розроблено й затверджено його Положення, тимчасову структуру та завдання. Перші місяці Центр працював цілодобово, без вихідних.

20 січня, у межах підготовки до звіту міського голови про роботу виконавчих органів міської ради у 2022 році, відбулося підведення підсумків діяльності Гуманітарного координаційного центру, адже до його роботи було залучено значну кількість працівників управлінь та відділів міської ради, а також підпорядкованих їм установ та закладів.

Від імені міського голови Миколи Боровця секретар міської ради Оксана Гвозденко вручила Подяки близько 60 відповідальним працівникам Центру та подякувала за самовіддану працю, сміливість та особистий внесок у наближення Перемоги.

Наталія Борис, заступниця міського голови, голова Гуманітарного координаційного центру Звягельської громади:

— У діяльності Гуманітарний координаційний центр керувався Конституцією України, відповідними законами України, Указами Президента України, нормативно-правовими документами обласного, районного рівня, розпорядженнями міського голови.

Взаємодіяв із постійною комісією міської ради з питань соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, культури та спорту, органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, а також із відповідними органами та установами інших держав (за потребою).

Підрозділ допомоги з тимчасовим поселенням, житлом та харчуванням внутрішньо переміщених осіб


Керівник — Тамара Гончарук, заступник начальника управління освіти і науки міської ради.

Відповідав, організовував, координував та забезпечував тимчасове поселення, проживання та харчування внутрішньо переміщених осіб, які, особливо, протягом лютого-березня понад сотнями прибували цілодобово. Дорослі й діти. Здебільшого — без засобів існування, без документів. Часто — без верхнього одягу і взуття, тікаючи з-під обстрілів з окупації.

Із 26 лютого організовано цілодобову роботу консультантів телефону «гарячої лінії»: 067-771-15-07. Номер телефону був розміщений на сайті міської ради, розповсюджений у соціальних мережах, переданий на всі блокпости. Підрозділ співпрацював із відповідальними особами створених пунктів прийому біженців, з іншими підрозділами Центру. Прийнято тисячі дзвінків. Кожен із них — це прохання в медичній, соціальній, правовій допомозі, проконсультувати, переадресувати.

Головним напрямком роботи стало поселення ВПО, яке переважно здійснювалося на базі ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, фахового медичного коледжу, вищого професійного училища, політехнічного фахового коледжу.

Консультантами Центру ще до початку функціонування загальнодержавного сайту «Прихисток» було створено базу житла на основі пропозицій жителів громади та організовано можливість знайти прихисток в інших регіонах України. За 2022 рік знайшли тимчасове житло близько 80 родинам. Вдячність людям громади, які прийняли в свої оселі людей і поділилися всім, що мали. Така внутрішня єдність показала силу українського народу, а, отже, — і силу держави. 192 мешканці нашої громади безкоштовно прихистили в себе 518 внутрішньо переміщених осіб та отримують компенсацію, відповідно до соціальної програми «Прихисток».

Родини потребували допомоги в облаштуванні житла. Розміщували оголошення в соціальних мережах щодо потреб і, завдяки жителям громади, які відгукнулися, родини були забезпечені побутовою технікою, меблями, постільною білизною, посудом та іншим. Особлива увага приділялася вагітним і родинам із дітьми. У ці родини передавали дитячі ліжечка, візочки, іграшки, інші необхідні речі.

Допомогли виїхати безкоштовно понад сотні осіб в інші міста України, зокрема, у Тернопіль, Ужгород, Полтаву, Тульчин, Шепетівку, Київ та за кордон.

У зв’язку з тим, що роботу місцевого міграційного відділу було призупинено, вирішувалися питання виготовлення паспортів громадянина України, що були втрачені.

Підрозділ медичної підтримки


Керівник — Алла Боришкевич, начальник відділу з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення міської ради.

Організовував, координував та відповідав за медичну підтримку військових, добровольчих формувань, медичних підприємств, добровільних медичних бригад, які були спеціально створені в перші дні війни, медичного забезпечення осіб, які постраждали від російської агресії. Взаємодіяв із мережею аптек усіх форм власності, громадськими організаціями та волонтерами. Здійснював контроль за отриманням, збереженням, охороною, складуванням та цільовим використанням медичної гуманітарної допомоги.

Були створені 2 пункти отримання та видачі лікарських засобів, дитячого харчування, дорослих підгузків.

Співпрацювали з Навчальним центром невідкладної допомоги, який був створений у медичному фаховому коледжі, благодійними фондами та громадськими організаціями.

Отримано 504 коробки медичної гуманітарної допомоги (тисячі одиниць лікарських засобів, перев’язувальний матеріал, засоби індивідуального захисту, антисептики для рук та ран, системи, шприци, технічні засоби, дитяче харчування тощо). Допомога була спрямована на потреби військових та добровольчих формувань, багатодітних родин, ВПО, закладів охорони здоров’я, передавалася з гуманітарним вантажем у деокуповані райони Херсонської області. Гуманітарними лікарськими засобами забезпечили укриття закладів освіти, культури, Пункти незламності.

Підрозділ гуманітарної допомоги


Керівник — Тетяна Балаушко, головний спеціаліст управління освіти і науки міської ради.

Організовував, координував та відповідав за роботу підпорядкованих пунктів видачі гуманітарної допомоги, у тому числі — отриманням, збереженням, охороною, складуванням, розподілом, цільовим використанням, обліком гуманітарної допомоги, веденням статистичної звітності отримувачів гуманітарної допомоги.

У перші дні повномасштабної війни було призначено відповідальних осіб та створено 11 пунктів збору/видачі найважливіших речей для всіх, хто потребував допомоги. Це були продукти харчування довготривалого зберігання, медикаменти, засоби гігієни, вода, одяг та інше.

Пункти прийому й видачі гуманітарної допомоги працювали щоденно, без вихідних. Наразі діяльність пунктів призупинена, у тому числі — у зв’язку з відновленням освітнього процесу в закладах освіти. Працює пункт у ДЮКФП (вул. Євгена Коновальця, 6).

Видано близько 53 тонн гуманітарної допомоги, з них: 43 тонни — ВПО; 5 тонн — малозабезпеченим, багатодітним та іншим особам. Всього
отримали допомогу 5150 осіб, із них 4300 — ВПО. Видано 3671 упаковок дитячих підгузків.

Продукти харчування, сільськогосподарську продукцію, консервацію, ковдри, матраци, подушки, теплий одяг та інші речі жителі громади, зокрема, зі старостинських округів, підприємці приносили щоденно особисто, доставляли власним транспортом.

Гуманітарна допомога також надходила від благодійних організацій, у тому числі — від закордонних.

\"Єднання,

Ірина Гудзь, заступниця міського голови:

— 24 лютого 2022 року змінило не лише звичний спосіб життя кожного українця, а й напрямок роботи всіх виконавчих органів міської ради. Постали нові виклики, з’явилися нетипові задачі, які доводилося вирішувати оперативно і без вагань. Кожен отримав свій фронт роботи, з якою справилися досить добре.

Так, працівниками управління архітектури, містобудування та земельних відносин, відділом економічного планування та підприємницької діяльності міської ради відбувалося забезпечення потреб військових підрозділів та добровольчих формувань (матеріально-технічною базою, будівельними матеріалами, продовольством, транспортними послугами). Вирішення цих питань стало можливим, завдяки самовідданій допомозі та тісній співпраці з підприємствами та підприємцями громади. Майже всі керівники бізнесу громади надавали значну допомогу ЗСУ за списками потреб, які надходили до Гуманітарного координаційного центру.

У перші дні повномасштабного вторгнення харчування добровольців на себе взяли волонтери, небайдужі жителі громади, які вдома готували та самотужки розвозили обіди на блокпости. Враховуючи те, що кількість осіб у добровольчих формуваннях збільшувалася, на допомогу стали заклади громадського харчування.

Від початку повномасштабного вторгнення росії важливим напрямком діяльності координаційного центру був логістичний.

У торгових точках почав з’являтися дефіцит певних товарів. Було розпочато пошук нових постачальників як для місцевої торговельної мережі, так і для створення місцевого матеріального резерву. Моніторинг наявності продуктів харчування соціально значимих товарів та ціни на них у торгових точках громади проводився з допомогою працівників освітніх навчальних закладів та Центру надання адміністративних послуг.

Сформовано базу водіїв-добровольців із різними видами транспортних засобів, які надавали наступну допомогу:

— доставка гуманітарної допомоги від міжнародних партнерів із митних пунктів пропуску України;

— забезпечення блокпостів сил територіальної оборони продуктами харчування, ліками тощо;

— збір допомоги від місцевих жителів на потреби оборони;

— формування матеріального продуктового резерву громади;

— доставка за призначенням отриманої гуманітарної допомоги — гуманітарні склади, лікарня, облаштування прихистків для ВПО тощо.

Серед пріоритетів роботи був пошук донорів гуманітарної допомоги; оформлення необхідних документів для забезпечення доставки гуманітарної допомоги на територію громади в межах України та поза її межами; контроль за прибуттям гуманітарної допомоги до пункту призначення; сприяння в бронюванні військовозобов’язаних для перевезення гуманітарних вантажів.

Працівники відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності на вимогу часу зайнялися пошуком необхідних продуктів харчування, товарів першої необхідності та обладнання. У нагоді стали налагоджені зв’язки як із міжнародними проєктами, так і з містами-партнерами. Продовжено співпрацю з асоціаціями органів місцевого самоврядування та благодійними організаціями.

Завдяки проведеній роботі громада отримала грантову підтримку на вирішення нагальних проблем:

— від Програми розвитку ООН — закуплено інструмент (бензопили) та продукти харчування довготривалого зберігання на загальну суму 280 тис. грн;

— у межах міжнародної благодійної ініціативи Valores Foundation «Shelter Ukraine», у співпраці з громадською організацією «Мережа навчальних закладів міста Новограда-Волинського», закуплено продукти харчування, засоби гігієни та інші товари першої необхідності для ВПО на суму 200 тис. грн, яку отримали близько 400 осіб;

— від Данської ради у справах біженців, у співпраці з громадською організацією «Мережа навчальних закладів міста Новограда-Волинського»), — на закупівлю продуктів харчування, засобів гігієни та інших товарів першої необхідності для переселенців на 280 тис. грн, яку отримали близько 450 осіб;

— від БФ «Ізоляція» — на облаштування пункту тимчасового прихистку ВПО (закупівля обладнання та техніки) — 150 тис. грн;

— від ІСАР «Єднання» — на закупівлю побутової техніки та посуду для відкриття пункту прокату речей на базі територіального центру для ВПО — 100 тис. грн.

Отримали гуманітарну допомогу (продукти харчування, засоби гігієни, медикаменти, одяг та теплі речі тощо) від Асоціації «МАЛЬВЕ Україна» (Італія) — 3 вантажі, Міжнародної волонтерської організації HELP UKRAINE ROMANIA — 2 вантажі, муніципалітету Зіндельфінген (Німеччина) — 2 вантажі. Також активно допомогу громаді надали міста-побратими з Польщі — Ломжа та Белхатув, які неодноразово відправляли необхідне до громади.

Із НЕФКО підписано грантову угоду щодо реалізації програми «Підтримка ЄС для розміщення ВПО в Україні». Вона передбачає реконструкцію будівель під житло для переселенців — на суму 2460 тис. EUR.

Агентство США з міжнародного розвитку USAID, у межах проєкту «Говерла», надало для нашої громади техніку та обладнання (зокрема, екскаватор, генератори, мотопомпи, бензоінструмент, рятувальне обладнання та інше) на понад 4 млн грн.

Загалом сума грантової допомоги (без урахування гуманітарної допомоги), яку або вже отримала громада, або укладені грантові угоди, складає близько 111 млн. грн.

У межах реалізації Програми фінансової підтримки ВПО видано 1100 Q-кодів від Всесвітньої Продовольчої Програми ООН в розмірі 6660 грн для придбання продуктів харчування.

На базі територіального центру соціального обслуговування було відкрито пункт прокату побутової техніки першої необхідності та посуду для внутрішньо переміщених осіб.

Уся допомога, що надходила та надходить до громади, мала чіткій облік та контролюється.

(Продовження — у наступному номері)


Відділ інформації міської ради