ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ ОГЛЯД-2010 РОКУ

Державному технічному огляду підлягають — легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, моторолери, причепи, напівпричепи установ і організацій, незалежно від форм власності; — легкові та вантажні автомобілі, мотоцикли, моторолери, причепи, напівпричепи індивідуальних власників, рік випуску яких закінчується на парну цифру, а також, незалежно від року випуску, всі вищеперелічені транспортні засоби у разі використання їх у комерційних цілях; — автобуси, вантажні автомобілі, пристосовані для перевезення людей, та спеціалізовані автомобілі для перевезення небезпечних вантажів — два рази на рік.
Технічний огляд причепів і напівпричепів, незалежно від року випуску, проводиться одночасно з проходженням техогляду автомобіля. Державний технічний огляд транспортних засобів проводиться — з 15 січня по 15 грудня 2010 р., для яких встановлено термін: один раз на рік або на два роки; — з 15 січня по 15 грудня 2010 р., для яких встановлено термін два рази на рік; згідно з наказом 703 МВС України, ВДАІ міста Новограда-Волинського здійснює прийом громадян для проведення державного технічного огляду юридичним особам, індивідуальним власникам транспортних засобів по днях: вівторок, середа, п’ятниця, субота. При технічному огляді транспортного засобу його власник пред’являє свій паспорт (підприємства, установи і організації — копію наказу про закріплення водія за транспортним засобом), реєстраційний документ, квитанції про сплату встановленої суми податку з власників транспортних засобів (документ, що засвідчує право на пільги про звільнення від податку) та коштів за технічний огляд і талон про проходження технічного огляду. У водія також перевіряється наявність посвідчення водія на право керування відповідною категорією транспортних засобів і довідки про медичне обстеження на придатність до керування автотранспортом.
Плата за проведення технічного огляду транспортних засобів встановлена у відповідності до Постанови КМ України №795 від 4.06.2007 р. «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ», і становить: для автомобіля, автобуса — 12 грн.; мотоцикла, моторолера, причепа, напівпричепа — 8 грн.
Вартість талона про проходження техогляду становить 22,50 грн. Вартість талона про проходження квартального техогляду становить 21,50 грн. Технічний огляд транспортного засобу розпочинається з перевірки відповідності типу, марки, моделі, номерного знака, номерів шасі (рами) і кузова записам у реєстраційному документі. У разі виявлення розбіжностей або підробки цих номерів чи записів у реєстраційних документах і посвідченнях водіїв, застосовуються заходи, передбачені чинним законодавством.
Справним вважається повністю укомплектований транспортний засіб, який має задовільний зовнішній вигляд, і технічний стан якого відповідає вимогам законодавства, правил, норм і стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.
На кожний транспортний за­сіб, що пройшов технічний огляд, видається талон, в якому працівник Державтоінспекції робить відповідні відмітки і посвідчує їх своїм підписом та особистим штампом. Талон про проходження технічного огляду закріплюється в правому нижньому кутку вітрового скла транспортного засобу.
У відповідності до вимог ст.37 Закону України «Про дорожній рух» та пункту 31.3 Правил дорожнього руху України експлуатація транспортних засобів без талона про проходження техогляду забороняється, власники, які у встановлені строки не подали транспортні засоби на державний технічний огляд, притягуються до адміністративної відповідальності (штрафу від 340 до 425 гривень з 16.11.2008 р.). Згідно з вимогами Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», встановлені ставки вказаного податку та особи, які користуються пільгами по його сплаті. Обчислення податку з власників автомототранспортних засобів ведеться в залежності від об’єму циліндрів двигуна за ставками у національній валюті України за кожні 100 смЗ.
Ставки податку становлять: податок з власників транспорт­них засобів (фізичних осіб) сплачується за кожен рік окремо, або ж за два роки перед технічним оглядом автотранспорту. Наприклад: громадянин, який має у власності автомобіль, повинен представити його на техогляд у 2010 році. Податок можна сплачувати щорічно в 2009 і 2010 роках, або один раз за два роки (за 2009 і 2010 роки) перед проходженням технічного огляду в 2010 році, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.
Відповідно до вказаного Закону від сплати податку звільняються: а) фізичні особи, зазначені у пунктах 1 і 2 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статтях 4-11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статтях 6 і 8 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», а також інваліди, незалежно від групи івалідності (у тому числі — діти-інваліди за поданням органів соціального захисту) — щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 смЗ або одного мотоцикла з об’ємом циліндрів двигуна до 750 смЗ, фізичні особи, зазначені у пунктах 3 і 4 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо одного легкового автомобіля з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 смЗ або одного мотоцикла з об’ємом циліндрів двигуна до 750 смЗ до їх відселення та протягом трьох років після переселення із зони гарантованого добровільного відселення чи зони посиленого радіоекологічного контролю; на 50 відсотків — громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 смЗ, взяті на облік в Україні до 1990 року включно, та вантажні автомобілі з об’ємом циліндрів двигуна до 6001 смЗ до 1990 року випуску включно — щодо одного із зазначених автомобілів.
Пільги, визначені цією статтею, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів, з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 смЗ, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України. Органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень мають право приймати рішення щодо звільнення від сплати податку осіб, які мають посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, щодо одного легкового автомобіля з об’ємом циліндрів двигуна до 2500 смЗ або одного вантажного автомобіля з об’ємом циліндрів двигуна до 6001 смЗ на одну особу, крім транспортних засобів, що вперше реєструються в Україні.
Ставки податку становлять:

  • легкові автомобілі: об’єм, ставки податку до 1000 см3 — 3 грн., з 100 см3 від 1001 до 1500 см3 — 4 грн., з 100 см3 від 1501 до 1800 см3 — 5 грн., з 100 см3 від 1801 до 2500 см3 — 10 грн., з 100 см3 від 2501 до 3500 см3 — 25 грн., з 100 см3 від 3501 см3 і більше — 40 грн.;

  • вантажні автомобілі: до 8200 см3 — 15 грн., з 100 см3 від 8201 до 15000 см3 — 20 грн., з 100 см3 від 15001см3 і більше — 25 грн.;

  • сідельні тягачі — 15 грн., автомобілі спеціального призначення (крім пожежних та швидкої допомоги) — 5 грн.;

  • автомобілі для перевезення не менше як 10 осіб, включаючи водія — 5 грн.;

  • мотоцикли, мопеди, велосипеди з двигуном (крім тих, що мають об’єм циліндра двигуна до 50 см3), з об’ємом циліндрів двигуна: до 500 см3 — 3 грн.; з 100 см3 від 501 до 800 см3 — 5 грн., з 100 см3 від 801 і більше — 10 грн.


О.ПАВЛЮК, начальник Новоград-Волинського ВДАІ, підполковник міліції