Податок на нерухомість. Чи знову будуть бідні платити за багатих?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! На початку цього року ви писали про новий податок на нерухомість, який мав вводитися з 1 січня 2013 р. Але на даний час одні стверджують, що його скасували, а інші — що просто змінили порядок і строки його справляння. Тому прошу вас роз’яснити, чи діє даний податок, а якщо так, то які зміни були внесені?
Антоніна Р., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
У минулому номері ми розглянули, хто є платником даного податку; що являється об’єктом оподаткування; яка база оподаткування; про пільги зі сплати податку та ставку податку. Далі розглянемо не менш актуальні та цікаві питання.
ПОДАТКОВИЙ ПЕРІОД ТА ПОРЯДОК ОБЧИСЛЕННЯ СУМИ ПОДАТКУ
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості у такому порядку:

  1. за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до граничних норм, та відповідної ставки податку;

  2. за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного виду, в тому числі їх часток, податок обчислюється, виходячи із сумарної житлової площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до граничних норм, та відповідної ставки податку;

  3. за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється, виходячи із сумарної житлової площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до граничних норм, та відповідної ставки податку;

  4. сума податку розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги житлової площі кожного з об’єктів житлової нерухомості.


Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової нерухомості надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об’єкт.
Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний термін інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам-нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

  • об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

  • розміру житлової площі об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

  • права на користування пільгою зі сплати податку;

  • розміру ставки податку;

  • нарахованої суми податку.


У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.
Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов’язані до 15 квітня року, в якому набрала чинності ця стаття, а в наступні роки — щоквартально, у 15-денний термін після закінчення податкового (звітного) кварталу, подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Платники податку-юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за встановленою формою, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця із дня виникнення права власності на такий об’єкт.
ПОРЯДОК ОБЧИСЛЕННЯ СУМ ПОДАТКУ В РАЗІ ЗМІНИ ВЛАСНИКА
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року, податок обчислюється для попереднього власника за період із 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
ПОРЯДОК СПЛАТИ ПОДАТКУ
Податок сплачується за місцем розташування об’єкта оподаткування і зараховується до відповідного бюджету, згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів.
СТРОКИ СПЛАТИ ПОДАТКУ
Податкове зобов’язання за звітний рік із податку сплачується:

  1. фізичними особами — протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення;

  2. юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.