Держава поверне заборгованість щодо соціальних виплат за рішеннями судів

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Я — чорнобилець, та маю рішення щодо стягнення на мою користь, так званих, «чорнобильських виплат», але дане рішення не можу фактично виконати. Що робити в такій ситуації?
Анатолій С., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Дійсно, дана проблема турбує мільйони пільгових категорій населення, оскільки, з одного боку, законодавством передбачені пільги та соціальні виплати, а, з іншого боку, в бюджеті відсутні кошти для їх реалізації. А тому, навіть маючи позитивне судове рішення, на практиці його неможливо виконати.
3 вересня на брифінгу міністр юстиції Павло Петренко зазначив шляхи вирішення даної проблеми.
Як зазначається на офіційному вебсайті Мін’юсту, Уряд прийняв постанову, яка встановлює порядок виконання судових рішень щодо сплати заборгованості за соціальними виплатами перед чорнобильцями та іншими пільговиками.
«Ми затвердили порядок інвентаризації всіх судових рішень, які приймалися на користь українських громадян щодо виплати соціальних зобов’язань. Ми проведемо повну звірку всіх рішень судів і встановимо черговість виплат», — зазначив міністр юстиції.
Павло Петренко наголосив, що Уряд зайняв принципову позицію — розрахуватися за всіма зобов’язаннями за рішеннями судів. Мова йде про 2 мільйони українців, які мали відповідні права на пільги і отримали відповідні рішення судів, які не виконувалися протягом багатьох років.
«Ми фактично виконуємо обов’язок усіх попередніх Урядів, який вони брали на себе та не виконали перед нашими незахищеними верствами населення. Ми обіцяємо максимально швидку і прозору процедуру інвентаризації цих рішень», — сказав очільник Мін’юсту.
Згідно з постановою, в першу чергу будуть повертатися пенсійні та соціальні виплати інвалідам та людям, які втратили своє здоров’я. У другу чергу будуть виконуватися рішення судів, пов’язані з трудовими спорами. Тобто випадки, пов’язані із заборгованістю із заробітної плати і додаткових надбавок, які встановлювалися в державному секторі. У третю чергу виплачуватимуться кошти за всіма іншими судовими рішеннями.
За словами міністра, всі громадяни, які мають на руках рішення судів, повинні звернутися до органів ДВС, щоби їх внесли до відповідного реєстру.
«Після формування реєстрів, у межах коштів, які є в Державному бюджеті, ми будемо виплачувати людям кошти, які вони за законом мають право отримати», — наголосив міністр юстиції України.
Звісно, така заява міністра є важливою та позитивною, але як на практиці вона буде виконуватись у нинішніх реаліях — при воєнних діях на Сході та «порожній казні», — покаже час.