Навчання під час війни: чого очікувати школярам і їхнім батькам

Навчання під час війни: чого очікувати школярам і їхнім батькам

Навчальний рік в Україні має розпочатися 1 вересня в очному режимі — там, де це можливо. У прифронтових областях і прикордонних громадах застосовуватиметься онлайн-навчання. Безпека дітей є найголовнішим завданням при підготовці закладів освіти до навчального року. Як триває підготовка до 1 вересня, які заходи плануються для убезпечення школярів та які нововведення очікувати батькам і учням, — розбирався Центр громадського моніторингу і контролю.

Безпечне офлайн-навчання

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Уряд розробив рекомендації закладам освіти щодо підготовки до безпечного навчального року. Перш за все, усі школи до вересня мають завершити підготовку до офлайн-навчання, зокрема, обладнати бомбосховища. Відвідувати можна буде лише ті заклади, які мають укриття.

«У сховищах мають бути тепло, світло, вентиляція, вода й усе для комфортного перебування під час тривалої повітряної тривоги. Навчання дітей і персоналу правильному поводженню під час тривоги мають стати регулярними», — наголосив він.

Міністерство освіти і науки України рекомендує школам перед відкриттям провести низку заходів:

— перевірити заклад освіти та прилеглі територій на наявність вибухонебезпечних предметів;

— підготувати системи оповіщення, зокрема, доступності оповіщення для дітей із порушеннями зору та слуху;

— визначити та позначити шляхи евакуації;

— підготувати й обладнати укриття для всіх учасників освітнього процесу;

— створити запаси води та медикаментів;

— організувати проведення тренувань з учасниками освітнього процесу щодо дій, у разі повітряної тривоги;

— провести навчальні заняття щодо охорони здоров’я, надання домедичної підготовки тощо;

— підключити мережі Wi-Fi в укриттях для проведення занять (за можливості).

Серед нововведень, які плануються з нового навчального року: наявність у школах тривожної кнопки для звернення до поліції.

Онлайн-школи

Заклади освіти в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях працюватимуть дистанційно. На інших територіях самі директори шкіл вирішуватимуть, за якою формою працюватиме їхня школа: очно, онлайн чи змішано. Але, за словами міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, батьки мають право вирішувати, де та за якою формою навчатиметься їхня дитина: очно чи онлайн.

Наталя Піпа, народна депутатка України, секретарка комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, під час дискусії в Медіацентрі Україна підкреслила, що навіть під час Другої світової війни навчання у школах продовжувалося. І зараз від регіону до регіону держава шукатиме різні форми навчання. Перевага надаватиметься саме очній формі. Звичайно, якщо це не буде йти у розріз із питанням безпеки.

«Як перейти на дистанційну освіту, ми вже навчені. Це зробиться протягом декількох хвилин, якщо буде потреба… Але багато хто зараз хоче очне навчання. Бо онлайн — це більше про самонавчання. Не всі до нього готові», — наголосила вона.

Що варто знати батькам перед новим навчальним роком

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов наголошує, що заклади освіти перед початком навчального року мають провести інформаційну роботу з батьками. Показати укриття, де під час повітряної тривоги перебуватимуть діти, розробити та донести до відома дітей, батьків, учителів правила перебування в укритті, правила передачі дитини батькам після завершення тривоги та інші безпекові питання.

Крім того, батьки хвилюються, що багато вчителів виїхали за кордон, а тому навчального колективу шкіл може бути недостатньо. Проте директор Департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска під час дискусії в Медіацентрі Україна розвіяв ці занепокоєння.

«Із 34 тисяч учителів тільки тисяча вчителів на початку війни росії проти України виїхали за кордон. Із них уже дві третини повернулися. Навіть, якщо б вони залишилися за кордоном, проблеми з освітнім процесом у закладах загальної середньої освіти не було б. Тому що є такі речі, як заміни. І це — не велика кількість», — сказав він.

Як бути дітям переселенців

Багато дітей наразі залишаються за кордоном. Із нового навчального року вони підуть у школи тих країн, де вони разом із батьками отримали тимчасовий притулок. Тому виникає непорозуміння в питанні, як потім, після повернення до України, синхронізувати знання та оцінки. Олег Паска розповів, що зараз готується відповідний наказ Міністерства освіти та науки, що узгодить це питання.

«Буде наступний варіант. Для дітей, які підуть у школи в тих країнах, де вони перебувають, такі предмети, як фізика, хімія та інші, будуть у наших документах прописані їм в кінці року як «зараховано». Вони будуть тільки дистанційно вивчати в наших школах українську мову і літературу, історію України, тобто, предмети українознавчого циклу. У такий спосіб вони отримають документи про середню освіту. І коли вони захочуть вступати в наші заклади вищої освіти, вони просто екстернатом допрацюють, або комісійно буде визначено їх рівень знань із таких предметів, як фізика, хімія, біологія, які вони вивчали у школах за кордоном, і їм будуть виставлені відповідні оцінки. Тому все робиться для того, щоб шанси дітей повернутися в Україну були великими», — сказав він.

Центр громадського моніторингу і контролю