Що необхідно для отримання безкоштовної освіти учасникам АТО та їх дітям?

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Мій чоловік — військовослужбовець і бере участь у бойових діях у зоні АТО. Нещодавно почула інформацію, що учасники АТО та їхні діти мають право на безкоштовну вищу освіту. Чи відповідає це дійсності, та яким законом передбачено?
Анастасія К., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Дійсно, 5 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».
У відповідності до положень даного нормативного акту, Закон України «Про професійно-технічну освіту» (ст.44-1), Закон України «Про вищу освіту» (ст.44), Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (ст.12) та Закон України «Про охорону дитинства» (ст.19) доповнено нормами про державну підтримку учасників АТО та членів їхніх сімей.
Держава забезпечує цільову підтримку для здобуття освіти у державних та комунальних навчальних закладах наступним категоріям громадян:

  1. учасникам бойових дій, до яких згідно з п.19 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відносяться військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших, утворених відповідно до законів України, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

  2. дітям учасників бойових дій у зоні АТО;

  3. дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення АТО, бойових дій чи збройних конфліктів чи внаслідок захворювання, одержаного в період участі в АТО;

  4. дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;

  5. дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи.


Дана цільова підтримка надається вищезазначеним особам, які навчаються за денною формою навчання у вищих та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років.
Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді:

  • повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

  • пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

  • соціальної стипендії;

  • безоплатного забезпечення підручниками;

  • безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

  • безоплатного проживання в гуртожитку;

  • інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.


Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.
Але, на жаль, на даний час Кабмін не прийняв та офіційно не оприлюднив зазначений порядок, що на практиці фактично унеможливлює виконання даного Закону в повному обсязі.