Помер родич. Чи компенсує держава витрати на його поховання?

Добрий день, ре­дакція газети «Звягель»! Нещодавно в мене померла бабуся. Я чув від знайомих, що держава надає допомогу на поховання. Кому надається така допомога та який її розмір?
Андрій Х., м.Баранівка

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
Смерть близької людини — завжди трагедія. Але, крім мо­ральних страждань, існують матеріальні зат­рати. Хто їх компенсує?
Про це — у наступній статті.
Відповідно до статті 45 За­кону України «Про за­гально­обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою пра­цездатності та витратами, зумовленими похованням», допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

  • дружини (чоловіка);

  • дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років, або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів із денною формою навчання — до 23 років;

  • батька, матері;

  • діда та баби за прямою лінією спорідненості.


Не вважаються такими, що перебували на утриманні за­страхованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).
Допомога надається застра­хованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.
Допомога на поховання на­да­ється у разі смерті за­страхованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні, крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві. До членів сім’ї застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні, належать:

  • дружина (чоловік);

  • діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (брати, сестри та онуки — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студенти та учні середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання — до 23 років;

  • батько, мати;

  • дід та баба за прямою лінією спорідненості.


Не вважаються такими, що перебували на утриманні за­страхованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).
Якщо померла ваша мама чи батько, які вже не працювали і були на вашому утриманні, то ви маєте право на отримання цієї допомоги.
Допомога на­даєть­ся за­стра­хованій особі, члену її сім’ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.
Звернутися за приз­наченням допомоги на поховання мож­на в будь-який час (оскільки терміни дав­ності для звернення за допомогою не встановлені). При цьому розмір допомоги визначатиметься, виходячи з дати смерті, а не на дату звернення за нею.
ДЛЯ БЕЗРОБІТНИХ
Статтею 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні, виплачується особам, які здійснили поховання.
У разі смерті безробітного інваліда або особи, яка перебувала на його утри­манні, за вибором осіб, які здійснювали поховання, виплачується допомога на поховання за Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» або допомога на поховання чи відшкодування витрат на поховання за іншими законодавчими актами.
Допомога на поховання виплачуються, якщо звернення щодо її отримання надійшло не пізніше 6 місяців після смерті безробітного.
ДЛЯ ПЕНСІОНЕРІВ
Відповідно до статті 53 Закону України «Про за­гальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера.
При цьому не має значення вік та вид пенсії, яку отримував пенсіонер, оскільки в деяких випадках для призначення пенсії вік особи, якій має бути надана пенсія, не враховується: пенсія по інвалідності, пенсія за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення та інші. Крім того, деяким особам скорочено пенсійний вік на 5 або 10 років — працівникам, зайнятим на повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і важкими умовами праці, водіям місцевого пасажирського транспорту тощо.
ДЛЯ ОСІБ, ЯКІ ПОМЕРЛИ ВІД НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ НА ВИРОБНИЦТВІ
Статтею 21 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності» передбачено, що у разі смерті потерпілого Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань зобов’язаний у встановленому законодавством порядку:

  1. своєчасно і в повному обсязі виплатити одноразову допомогу особам, які перебували на утриманні померлого;

  2. організувати поховання померлого, відшкодувати вартість пов’язаних із цим ритуальних послуг.


ДЛЯ ОСІБ, ЯКІ НЕ ДОСЯГЛИ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ НА МОМЕНТ СМЕРТІ, НЕ ПРАЦЮВАЛИ, НЕ ПЕРЕБУВАЛИ НА СЛУЖБІ, НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ У ЦЕНТРІ ЗАЙНЯТОСТІ ЯК БЕЗРОБІТНІ
Постанова КМУ «Про затвердження порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого» №99 від 31.01.2007 року передбачає, що допомога надається за останнім місцем проживання померлого з коштів місцевого бюджету.
Допомога на поховання надається в день звернення за нею протягом шести місяців після смерті особи у розмірі, встановленому на день смерті.
РОЗМІР ДОПОМОГИ НА ПОХОВАННЯ
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.11.2011 №55 «Про встановлення розміру допомоги на поховання» по страхових випадках, які настали з 1 січня 2012 року, допомога на поховання надається за рахунок коштів Фонду у розмірі 2200 гривень. Донині розмір допомоги залишається незмінним.