Вирішили придбати нерухомість або авто? Сплатіть комісію банку!

Добрий день, редакція газети «Звягель»! Багато чула про новий порядок здійснення розрахунків у готівковій формі, але в чому суть нововведення — так і не зрозуміла. Роз’ясніть, будь ласка.
Тетяна Ф., м.Новоград-Волинський

На запитання відповідає начальник юридичного відділу газети «Звягель» Геннадій ФРЕГЕР:
1 вересня 2013 р. запам’ятається багатьом українцям не тільки, як День знань та першого дзвоника, але й як день набуття чинності низки неоднозначних та «поборницьких» законів. Так, услід за Законом України «Про утилізацію транспортних засобів» та Законом України «Про внесення змін до Подат­кового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та вдосконалення деяких податкових норм» (про які йшлося в минулих номерах «Звягеля»), з 1 вересня 2013 р. також набула чинності постанова Національного банку України №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою», відповідно до якої фізичні особи мають право проводити розрахунки готівкою на суму, що не перевищує 150000 гривень.
Заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська на офіційному веб-сайті НБУ зазначила: «Основна мета впровадження обмежень на розрахунки готівкою — збільшення обсягів безготівкових розрахунків та залучення додаткових ресурсів для кредитування економіки. Зростання безготівкових розрахунків збільшить надходження фінансових ресурсів суб’єктів національної економіки в банківську систему та підвищить ліквідність банків. Можна також очікувати зниження рівня доларизації депозитів, зростання безготівкових розрахунків фізичних осіб. Скорочення готівкового обігу позитивно вплине на економіку країни. Ми сподіваємося на додаткове зростання ВВП, збільшення кредитування економіки в національній валюті та зниження обсягів готівкової іноземної валюти, яка перебуває поза банківською системою».
Це в теорії, а на практиці доведеться сплатити в середньому 1% комісії банку від суми угоди, а, враховуючи, що суми починатимуться від 150000 гривень і вище, то в такому разі доведеться заплатити щонайменше 1500 грн. Крім цього, дані нововведення дадуть змогу податковій проконтролювати видатки кожного та «спитати» про походження цих коштів.
ГРАНИЧНІ СУМИ РОЗРАХУНКІВ У ГОТІВКОВІЙ ФОРМІ
Відповідно до вищезазначеної постанови НБУ, встановлено граничну суму розрахунків готівкою:

  • для підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10000 (десяти тисяч) гривень;

  • для фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 (ста п’ятдесяти тисяч) гривень;

  • для фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150000 (ста п’ятдесяти тисяч) гривень.


Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150000 гривень, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
НОВИЙ ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ КАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ
Крім іншого, даною постановою внесені зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Серед ключових змін є те, що підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених вищеза­значеною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки. Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Дані обмеження стосуються також розрахунків під час оплати за товари, що придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу.
Обмеження не поширюються на:

  1. розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

  2. добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

  3. використання коштів, виданих на відрядження.


Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов’язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств-юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.